Kürdistan Enfal katliamı 29'ıncı yıldönümünde anmalar başladı

Enfal'in 29. Yıldönümü vesilesiyle Kürdistan bölgesinde anma töreni düzenlendi.

Kürdistan Enfal katliamı 29'ıncı yıldönümünde anmalar başladı

Anma törenine katılan Enfal katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri, Enfal faillerinin büyük bölümünün hala yargılanmadığını hatırlatarak, Irak Yüksel Mahkemesinin Enfal kararlarının uygulanmasını istediler.

Enfal nasıl başlamıştı?

Enfal katliamının gerçekleştirdiği operasyonlar 1988 Şubatının ortalarında başlamıştı. Bu amaçla 8 aşamada başlayan Enfal katliamı girişimi katliam ve göç ettirme şeklinde başlamıştı.

Kürdistan'ın neredeyse bütün alanlarına doğru genişleyen Enfal operasyonu 14 Nisan 1988'de çok tehlikeli bir boyut vardı. Bu boyuta ulaştığı içindir ki bu gün Enfal katliamını anma günü olarak Kürtlerin zihninde yer edindi.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, 2007 yılında aldığı bir kararla Enfali, Kürtlere karşı girişilen bir jenosit olarak kabul etti ve ardından Enfal katliamına katıldıkları gerekçesiyle yüzlerce kişinin tutuklanması süreci başlatıldı.

Enfal 8 aşamada başladı

Enfal katliamının ilk aşaması 23 Şubat 1988'de Cafayet bölgesinde başlatılmış ve aynı yılın 18 Mart'ına kadar devam etmişti.

22 Mart'ta başlayıp 2 Nisan'da sona eren ikinci aşama, Qeredax bölgesini kapsıyordu.

Germiyan'da başlayan üçüncü aşama ise 7 Nisan'da başlayıp 20 Nisan'a kadar devam etmişti.

Dördüncü aşama, 3 Mart'ta Qelay Sewke ve Zeyi Bıçuk alanlarında başlayıp 15 Mart'a kadar sürmüştü.

15 Mart'ta başlayıp 25 Mart'a kadar devam eden Beşinci, Altıncı ve Yedinci aşamalar, Şaqlawa ve Rewanduz bölgelerini kapsamıştı.

26 Mart'ta başlayıp 9 Eylül'e kadar süren son aşamanın hedefinde ise bütün Behdinan bölgesi vardı.

182 bir Kürt katledildi

Baas rejimi, bu enfal operasyonlarında bu alanlardaki tüm köy, kasaba ve ilçelerindeki Kürtleri katliamlardan geçirmiş kalanları ise Irak'ın güneyine doğru sürmüştü.

182 bini aşkın Kürt, toplu katliam, kurşuna dizme gibi vahşi yöntemlerle öldürülmüş ve toplu mezarlarda gömülmüş, 4 bine yakın köy yerle bir edilmişti.

Kaynaklar Enfal'in hizmetine sokuldu

Baas Partisi'nin Şimal Büro Sorumlusu Ali Hasan Mecid, 18 Mart 1987 yılında Saddam Hüseyin'in tam desteğiyle Kerkük'teki rejimin askeri üssünde enfalin başlatılması kararına imza atmıştı.

Baas rejimi, enfal operasyonlarını gerçekleştirmek için o dönem, tuttuğu kiralık silahlı çetelerle birlikte, Irak ordusunun elindeki tank, top ve zırhlı araçlarının büyük bölümünü Kürdistan'a göndermiş ve Irak bütçesinin büyük bir kısmını da bu operasyonlar için ayırmıştı.