Kürdistan'da Parlamento krizi çözülmeye çalışılıyor

Kürdistan'da bir yandan referandum çalışmaları devam ederken, diğer yandan da parlamento krizine çözüm aranıyor.

Kürdistan'da Parlamento krizi çözülmeye çalışılıyor

Kürdistan Demokrat Parti (PDK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (YNK) referanduma kilitlendiği bir dönemde Kürdistan parlamentonun referandum çalışmalarının hızlanması için parlamentonun aktifleştirilmesini isterken Değişim (Goran) Hareketi ise parlamentonun tekrar aktifleştirilmesi ve referandum çalışmalarının yasal çerçevede yürümesine koşut olarak Parlamento Başkanlığının tekrar kendilerine verilmesini şart koşuyor.


Konuyla ilgili Kurdistan24'e konuşan PDK Sözcüsü Mahmud Mihemed, geçen dönemde sorunların giderilmesi için çözüm yolları bulması gereken parlamentonun bizatihi sorunun kendisi haline geldiğinden dolayı işlevselliğini yitirdiğini söyledi.


Goran Hareketi ise Parlamento Başkanlığı'nı elinden alınmış hakkı olduğunu ve tüm tekliflere karşı bu hakkının kendisine iade edilmesini şart koşuyor.
Kurdistan24'e konuşan Goran Hareketinden yetkili bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesini istediklerini ama bunun için şartları olduğunu söyledi. Referandum çalışmalarının siyasi partilerin politbürolarının aralarında gerçekleştireceği bir çalışma olmadığını ve bu konunun parlamentoda çözülebileceğini söyledi.
PDK ve YNK, Bağdat'la görüşmeler gerçekleştirmesi için siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir heyetin oluşturulması ve bağımsızlık referandumunu gerçekleştirmesi için özel bir komitenin oluşturulması konusunda hemfikir.