Neçirvan Barzani ile Reşid, Erdoğan’ın ziyaretinin sonuçlarını değerlendirdi

Başkan Neçirvan Barzani ile Cumhurbaşkanı Reşid, Kor Mor Gaz Sahasına yönelik saldırıyı kınadı. İki lider ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bağdat ve Erbil ziyaretini ve Türkiye ile ikili ilişkileri ele aldı.

Neçirvan Barzani ile Reşid, Erdoğan’ın ziyaretinin sonuçlarını değerlendirdi

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Bağdat ziyaretinin ikinci gününde Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid ile Selam Sarayı’nda bir araya geldi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Irak'taki genel durum, barış ve istikrarın korunmasının önemi, ekonomi sektörü ve hizmetlerin gelişiminin teşvik edilmesi, federal hükümetin gündeminin desteklenmesi, SORUNLARININ Anayasaya göre çözümü için Erbil ile Bağdat arasındaki diyalog ve koordinasyon ele alındı.

Barzani ve Reşid, Erbil-Bağdat ilişkilerinin güçlendirilmesinin ve aralarındaki sorunların çözümüne yönelik diyaloğun başarısının önemine vurgu yaptı.

Görüşmede Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin ABD ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyaretlerini, bu ziyaretlerin özellikle ekonomi ve ticaret alanında ve ayrıca terörle mücadelede ortak iş birliği konusundaki sonuçlarını değerlendirdi.

Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin Bağdat'la yaşadığı sorunları, özellikle de vatandaşların geçim kaynakları ile ilgili konuları anayasa temelinde çözmeye hazır olduğunu ve bunun vatandaşların pahasına olduğunu yineledi.

Cumhurbaşkanı Reşid de sorunların çözümü için karşılıklı görüşmelerin devamının önemine dikkati çekti.

Neçirvan Barzani ve Reşid, Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesindeki Kor Mor Gaz Tesisine yönelik insansız hava araçları ile yapılan saldırıyı sert bir dille kınadı. Liderler saldırıyı ülkenin egemenliğine ve istikrarına yönelik tehdit olarak değerlendirdi.

Dün Bağdat’a giden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü ve ardından Devlet Yönetimi Koalisyonu toplantısına katıldı.

Barzani daha sonra eski Parlamento Başkanı ve Takaddum Parti Lideri Muhammed Halbusi ile görüştü.

Başkan Neçirvan Barzani, Bağdat’ta bugün de Irak Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar El-Hekim, eski Başbakan Adil Abdulmehdi, Savunma Bakanı Sabit Muhammed Said Rıza Al Abbasi ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki ile görüştü.