Neçirvan Barzani'den Newroz mesajı

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Newroz Bayramı'nı ve Kürtlerin yeni yılını başta şehit ailelerini olmak üzere bütün Kürdistan halkını kutlayarak Newroz'un yeniden diriliş anlamına geldiğini ve Kürt ulusunun vatanperverlik ruhunun güçlenmesine vesile olduğunu vurguladı.

Neçirvan Barzani'den Newroz mesajı

Başbakan Barzani mesajında, "Kürdistan'ı koruyan kahraman Peşmergelerin ve bütün güvenlik güçlerinin bayramını kutluyorum. Büyük bir sabır ve sadakat örneği gösteren ve hükümetimize sırt çıkan bütün Kürdistan'ın çalışanlarını ve memurlarını kutluyorum.” dedi.

Newroz Yeniden Oluş Bayramıdır

Başta Kürt halkı olmak üzere bütün Kürdistan halklarının Newroz Bayramı'nı kutladığını ifade eden Başbakan, "Bu bayram, Kürdistan tarihinde hep doğanın yenilenmesiyle birlikte Kürtlerin de vatanperverlik ruhlarının kabarmasına vesile olmuştur. Dolayısıyla Newroz Kürtler ve Kürdistan için bir yeniden oluş bayramı olarak kutlanır. Ayrıca Newroz'u bayram olarak kutlayan diğer halkları da kutluyorum. Bu bayramın hepimizi daha ileriye taşımasına ve bölgede daha fazla huzuru tesis etmesine vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Ekonomik Krizin Aşılmasında Büyük Yol Kat Edildi

Başbakan Neçirvan Barzani mesajına şöyle devam etti:

"Bu yılki Newroz'u yaşadığımız zamanda, Şengalli bazı vatandaşlarımız DAİŞ'in elinde tutsak olarak kalmaya devam etmekte, DAİŞ'in Kürdistan ve halkı üzerindeki saldırıları ve kalıntıları halen sürmekte ve Kürdistan'da ekonomik krizin etkileri yerini korumaktadır ancak geri adım atmaksızın sergilenen büyük mücadele sonucunda; kardeşlerimiz DAİŞ'in elinden kurtarılmaya, Peşmergenin zaferleriyle Kürdistan halkı, özgürlük ve insanlık değerlerine bağlı bir millet olarak dünyada saygı görmeye devam etmektedir. Kürdistan halkının büyük iradesi ve hükümetin çalışmalarıyla reform ve kalkınma organizasyonlarına hız verilmiş, uluslararası örgütlerle ortaklaşa yürütülen projeler sayesinde ekonomik krizin ve mali sorunların aşılmasında çok büyük yollar kat edilmiştir.

Egemenlik İhlali Son Bulmalı

Newroz Bayramı'nda yani Kürdistan'ın en kutlu gününde bütün Kürdistani taraflardan; Kürdistan'ı ileri taşıyan bütün kazanımların korunması için tek ses olmalarını talep ediyor, uzlaşmacı ve barışçıl bir tavır ile aralarındaki bütün sorunları ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak Kürdistan'ın toprak egemenliğinin ihlal edilmeye son verilmesi için gayret göstermelerini temenni ediyorum.

Bütün aileniz ve sevdiklerinizle beraber mutlu ve mesut bir bayram geçirmenizi diliyorum. Kürdistan'ın doğasına ve yaşam alanlarına zarar verilmesini engellemek gayesiyle dostluk ve sevgi dolu günlerde kalınız…”