PDK: Kürdistan Bağımsızlık referandumu bu yıl yapılacak

PDK Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Kürdistan Bölgesi'nin bu yıl içerisinde bağımsızlık referandumunu gerçekleştireceğini, PDK Politbüro Danışmanı Arif Ruşdî ise referandumun Birleşmiş Milletlerin (BM) gözetiminde gerçekleşeceğini kaydetti.

PDK: Kürdistan Bağımsızlık referandumu bu yıl yapılacak

BasNews'e konuşan PDK Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari ''Kürdistan Bölgesi bu yıl bağımsızlık referandumunu gerçekleştirecek ve Kürt halkı kendi kararını verecek'' dedi.

Hoşyar Zebari, Kürdistan halkının çok önemli bir dönemde tarihi bir karar verdiğini de sözlerine ekledi.

PDK Politbürosu Danışmanı Arif Ruşdî ise Kürdistan Bölgesi'nin bu yıl referanduma gideceğini vurgulayarak, ''Kürdistan halkının, geleceğine ilişkin istem ve niyetini belirlemesi anlamına geliyor. Referandum yapılacağı zaman Birleşmiş Millletler (BM) ve uluslararası kuruluşlardan gözlemci isteyeceğiz'' dedi.

Arif Ruşdî, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ın Kürdistan Bölgesi'ne yapacağı ziyarette bu konun da günedeme geleceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bugün Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil'e geliyor. Guterres'ın, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesi bekleniyor.