PDK'den 6 maddelik çözüm önerisi

Kürdistan Demokratik Parti (PDK) Başkanlık Meclisi, aralarında Musul operasyonu ve Kürdistan Bölgesi'nin siyasi sürecinin de bulunduğu 6 maddeden oluşan bir toplantı tutanağı yayınladı.

PDK'den 6 maddelik çözüm önerisi

Başkan ve PDK lideri Mesud Barzani başkanlığında başkent Erbil'in Selahaddin ilçesinde toplantı düzenleyen PDK Başkanlık Meclisi, toplantıda 6 maddelik bir açıklama yayınladı.

Söz konusu 6 madde şöyle:

1) Musul operasyonu süreci ve Kürdistan Bölgesi'nin katılımı, anlaşma çerçevesinde yapılmıştır. Kent ve çevresinin kurtarılması bölgenin güvenliğinedir.

2) Kürdistan Bölgesi'nin içinde bulunduğu durum; Kürdistan'ın iç sorunlarının çözümü ciddiyetle ele alınmıştır. Özellikle Başkan Barzani'nin siyasi taraflara çağrısı sonrasında PDK heyetinin, Kürdistan'daki siyasi ve azınlık taraflarla diyaloğa geçerek, belirgin bir mekanizma çerçevesinde sorunların çözümü nün uygulamaya geçilerek, Kürdistan'ının içinde birlik ve huzur sağlanması.

3) Bağdat ile ilişkiler; Rejimin yıkılması sonrası Irak'ta uzlaşı esasının silinmesi için planlı bir çaba olduğu görülüyor. Çoğunluğun yönetimi dayatmaya çalışmasıyla öncelikle Kürd ve Kürdistanlılar bundan zarar görüyor. Bu nedenle Irak ve Kürdistan arasında organizasyon ve denetleme yapılması bunu da, tarihi çalışma çerçevesinde, verilen bedeller ve Kürdistan halkının layık yansıtılması gerekiyor.

4) Kürdistan Bölgesi'nin bölge ve dünya ülkeleriyle ilişkisi, ülke başkan ve heyetlerinin bölgemiz ve Peşmergeye eşsiz değer vermeleri, Kürdistan halkının meşru davasına olumlu katkı sağladı.

5) Reform ve hükümet çalışmaları; Toplantı belirlenen yasal mekanizma sürecini destekliyor. Aynı zamanda parti içinde başlatılan reform komisyonlarının hazırladıkları uygun raporlar, yakın zamanda uygulanmaya başlanacaktır.

6) Halkın yaşam ve ekonomik durumu; Kürdistan halkı yaşanan mali kriz karşısında büyük bir dirayet göstermiştir. Halkın sergilediği tutuma teşekkür ederiz, Halkımızın daha müreffeh bir yaşama yönelik, Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin yaşanan mali krizin çözmesini ve 2017 yılının siyasi taraflar arasında birlik ve huzuru getirmesini umut ediyoruz. Sorunların üzerinden hep birlikte baş ederek başaracağız.