Rojava Peşmerge'leri ABD Korumasında Batı Kürdistan'a dönüyor

Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki Rojava Peşmergelerinin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri korumasında Batı Kürdistan'a dönecekleri belirtildi.

Rojava Peşmerge'leri ABD Korumasında Batı Kürdistan'a dönüyor

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (PDK-S) Kürdistan Bölgesi temsilcisi Nevaf Reşid, yaptığı açıklamada, "Rojava Peşmergeleri ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun koruma ve gözetiminde bu yılın ilk yarısında Batı Kürdistan'a dönecek" dedi.

Peşmergelerin Batı Kürdistan'a dönmeleri konusunda PKK'nin engel çıkardığını dile getiren Reşid, "Uluslararası koalisyon güçleri PKK'ye bu konuda baskı uygulamaya hazır. Peşmergelerin Batı Kürdistan'a dönmeleri halinde, oradaki durumun kontrolü yine koalisyon güçleri tarafından sağlanacağını." ifade etti.

Rojava Peşmergelerinin mevcut sayısının iki katına yani 10 bine çıkarılması için başvuru kayıt işlemlerinin başladığını kaydeden Reşid,"Roj Peşmergelerinin sayısının artırılması konusu uluslararası koalisyon güçleri uzun süre önce gündeme getirmişti. Şimdi somut adım atıldı ve bu sayının 10 bine ulaşması için düğmeye basıldı.

Roj Peşmergelerinin mevcut sayısının iki katına yani 10 bine çıkarılması için başvuru kayıt işlemlerinin başladığını kaydeden Reşid, şunları söyledi:

"Roj Peşmergelerinin sayısının artırılması konusu uluslararası koalisyon güçleri ve bölgedeki bazı komşu ülkeler tarafından uzun süre önce gündeme getirilmişti. Şimdi somut adım atıldı ve bu sayının 10 bine ulaşması için düğmeye basıldı. Uluslararası koalisyon yeni adaylar için eğit- donat programı vermenin yanı sıra diğer tüm masrafları da karşılayacak. Mevcut sayının artırılması için kayıt işlemleri devam ediyor. Peşmerge olmak isteyen yeni adayların eğitimine üç veya dört ay içinde başlanması öngörülüyor."

Peşmerge Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler 2'nci Tugay Komutanlığında görevli Albay Kadir Şeyh Mami de Reşid'i doğrulayarak, "Bu yılın ilk yarısında Roj Peşmergeleri Suriye'ye dönüyor. Suriye'deki tüm Kürt bölgelerin korumasını üstlenecekler." diye konuştu.

PKK'nin son birkaç yıldır Roj Peşmergelerininin ülkelerine dönüşlerine engel olduğunu kaydeden Mami, "Ancak bu kez PKK'nin bunu engelleyecek bir gücü yok. Artık son karar verildi. Roj Peşmergeleri Suriye'ye dönecek." ifadelerini kullandı.

Roj Peşmergelerinin sayısının hali hazırda 5 bin olduğunu ve bu sayının iki katına çıkarılması için hazırlıklara başlandığını aktaran Mami, "Roj Peşmergelerine katılmak için şu ana kadar 3 bin kişi başvurdu. Bu kişilerin eğitimine kısa süre içinde başlanacak." dedi.