Suruç'ta bombalı araçla saldırı girişimi

Şanlırfa'nın Suruç ilçesinde, bomba yüklü araçla saldırı düzenlemek isteyen bir kadın, polisin kendisini fark etmesi ve ateş etmesi üzerine araçtaki bombayı infilak ettirdi ve öldü. Saldırganın Suriye'nin Telabyad ve Kobani arasındaki bölgeden sınırı geçerek Türkiye'ye girdiği açıklandı

Suruç'ta bombalı araçla saldırı girişimi

Şanlırfa'nın Suruç ilçesinde, Suruç Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlemek isteyen bir kadın, kendisini fark edip durdurmak isteyen polislerin uyarılarına rağmen kaçtı. Polislerin kovaladığı kadının kullandığı araç, mezarlık yakınlarında sıkıştırıldı. Ancak saldırgan araçtaki bombayı infilak ettirdi. Gürültüyle meydana gelen patlamada saldırgan öldü. Saldırganın Suriye'nin PKK/PYD kontrolündeki bölgesinden Türkiye'ye girdiği ve takip altında olduğu açıklandı.

Şanlıurfa Valiliği'nden de olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada, aracın istihbari bilgiler doğrultusunda yaklaşık bir haftadır takibe alındığı ve hedefin 23 Nisan ve 1 Mayıs kutlamaları olduğuna dikkat çekildi.

"Suriye'den Türkiye'ye girdi"

Bir hafta önce Suriye'den gelen kadın militanın Suriyeli olduğu ve bir hafta önce, Suriye'nin Telabyad ve Kobani arasındaki bölgeden sınırı geçerek Türkiye'ye girdiği belirtildi

Suriye'de PKK'nın Suriye kolu PYD saflarında savaşan saldırgan, örgütün hazırladığı bomba yüklü aracı patlatmak için Suruç'a girdiği kaydedildi.

PYD/PKK'lı kadının kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

<em>Kaynak: DHA</em>