Suudi Arabistan: ABD ile birlikte Suriye'ye özel birlikler göndermeye hazırız

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, Suriye'de IŞİD ile mücadele etmek amacıyla, ABD'nin yanında özel birliklerden oluşan kara gücü göndermeye hazır olduklarını duyurdu.

Suudi Arabistan: ABD ile birlikte Suriye'ye özel birlikler göndermeye hazırız

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el Cübeyr, ülkesinin IŞİD ile mücadele etmek amacıyla ABD ile birlikte Suriye'ye özel birlikler göndermeye hazır olduğunu belirtti.

​'ABD İLE İSTİŞARE İÇİNDEYİZ'

Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle birlikte, bazı İslam ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda, ABD'nin yanında özel birliklerden oluşan kara gücü gönderme konusunda hazır olduklarını deklare ettiklerini vurgulayan el Cübeyr, "Biz planın ne olduğu ne yapılması gerektiği ve nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda ABD ile istişare içerisindeyiz” diye konuştu.

IŞİD'TEN TEMİZLENEN BÖLGELER HİZBULLAH, İRAN VE REJİME BIRAKILAMAZ'

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye stratejisinin gözden geçirilmesi için Savunma Bakanı James Mattis'i görevlendirdiğini ve raporun yakın zamanda hazır olmasının beklendiğini kaydeden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, temel fikrin, IŞİD'ten temizlenen bölgelerin Hizbullah, İran ya da rejim güçlerinin eline geçmesinin önlenmesi olduğuna işaret etti.

'ESAD GİTMELİ'

Ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesi gerektiği yönündeki görüşünü tekrarlayan el Cübeyr, Esad'ın 600 bin kişinin ölümünden ve 12 milyon kişinin mülteci konumuna düşmesinden sorumlu olduğunu, son dönemde askeri başarı elde etmiş olsa da, yine de gitmesi gerektiğini savundu.

'UZUN YILLAR SURİYE'DE GERİLLA SAVAŞI OLUR'

Perşembe günü Cenevre'de başlayacak olan barış görüşmelerinin siyasi geçiş sürecini planlaması gerektiğini vurgulayan el Cübeyr, hedefin Esad'sız bir Suriye olması gerektiğini söyledi. El Cübeyr, geçiş süreci planlanmazsa, Suriye'de savaşın nasıl sona ereceğini bilemediğini de belirterek, çözümün Esad rejimine politik baskıyı artırmakta olduğunu öne sürdü. Bunun tek çözüm olduğunu kaydeden el Cübeyr, "Aksi takdirde, biz çok uzun yıllar Suriye'de bir gerilla savaşının var olacağını görürüz” dedi.

ABD'Lİ SENATÖR MCCAIN SUUDİ ARABİSTAN'DA

Öte yandan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain'i kabul etti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, başkent Riyad'daki El Yemame Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkileri ele alındı.

Görüşmede, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr ile ABD'nin Riyad Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Christopher Henzel da hazır bulundu.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı da olan McCain, Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından dün Suudi Arabistan'a gelmişti.