ABD: Menbic'te Durum yeterince gergin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, Başkan Donald Trump'ın yönetimi devralmasından bu yana Dışişleri Bakanlığı'nda ilk kez basın toplantısı düzenledi.

ABD: Menbic'te Durum yeterince gergin

Toner, bir soru üzerine Menbic'te yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Toner, "El Bab'ın doğu tarafı çok karışık bir bölge. Birden fazla güç bu bölgede, açıkça söylemek gerekirse birbirlerine çok yakınlar. Tarafların ortak amacı ise IŞİD ile mücadele" diye konuştu.

'Durum yeterince gergin'

"Bölgede gerginlik yaşanmasını istemiyoruz" ifadesini kullanan Toner, şöyle devam etti:

"Birden fazla güç bu bölgede, açıkça söylemek gerekirse birbirlerine çok yakınlar. Tarafların ortak amacı IŞİD ile mücadele etmek. Bölgede gerginlik yaşanmasını istemiyoruz. Dar bir alanda birden fazla gücün olduğu zamanlarda gereksiz veya istem dışı gerginliğin yaşanmasını istemiyoruz. Durum yeterince gergin ve hareketli. Bütün taraflara IŞİD ile mücadeleye odaklanmaları gerektiği mesajını yolluyoruz. ABD, koalisyon müttefiklerimiz ve ortak güçlerle yakın eş güdüm içinde olmayı sürdürecek ve ortak hedefimiz IŞİD olacak"

İsrail'in Yahudi yerleşimleri girişimi

Toner bir başka soru üzerine de İsrail'in Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Rex Tillerson'un "İsrail'in yerleşim aktivitelerini durdurması gerektiği" yönündeki sözlerini hatırlatan Toner, İsrail ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Toner, "Yeni yerleşim yerlerinin oluşturulması taraflar arasındaki sorunu etkileyebilir, bu konu ele alınıyor ve Bakan da bunu gündeme getirdi" dedi.