ABD'den QSD açıklaması

ABD, Suriye Demokratik Güçleri'ne zırhlı araç verildiğini duyuran bir açıklama yaptı.

ABD'den QSD açıklaması

ABD'nin Suriye Demokratik Güçlerine (QSD) mühimmat ve zırhlı araç verdiğine dair haberleri değerlendiren Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, söz konusu araçların "Suriye Arap Koalisyonu"na gönderildiğini söyledi.

Galloway, "Suriye Arap Koalisyonu'na mevcut yetkiler çerçevesinde üstü zırhlı araçlar verdik. Bu araçlar, onları Rakka'ya ilerlerken IŞİD'in el yapımı patlayıcılarına karşı koruyacak.” ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın verdiği yetkilerde herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizen Galloway, Savunma Bakanlığının QSD'nin "sadece Arap kısmına" askeri malzeme desteği ve eğitim verme politikasının devam ettiğini savundu.

Obama döneminde verilmiş olan 503 kişilik kara gücü gönderme yetkisinin değişmediğini ve ABD'nin bu sayıyı şu anda aşmadığını anlatan Galloway, "Orada kaç askerimizin bulunduğunu kamuya açıklamıyoruz ama en üst sınır olan 503 sayısını aşmadık. Bununla birlikte yetkisi verilmiş sayı içerisinde asker sayısı değişmiş olabilir. Bu konuda herhangi bir şeyi teyit veya reddedemem" şeklinde konuştu.