Barzani'nin Sözcüsü: YBŞ Kurdistan'ın meşru bir gücü değil

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah, Şengal'de yaşanaların kardeş kavgası olmadığını belirtti.

Barzani'nin Sözcüsü: YBŞ Kurdistan'ın meşru bir gücü değil

Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah, "Sayın Başkan Barzani bu olaylar karşısında üzüntüsünü ve endişesini ifade etti çünkü o milli bir strateji üzerinden hareket ediyor. Vatan sorumluluğu ve ulusal çerçevede olayları değerlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Rudaw'da yer alan haberde Sabah'ın , "Sayın Başkan'ın bu düşünceyle hareket ettiği için şimdiye kadar Kürdistan Bölgesi'nin attığı adımlarda bazı şeyleri sineye çekmiştir” şeklindeki ifadelerine yer veriliyor.

Haberde Umed Sabah, Şengal'de farklı isimlerle kurulmuş örgütlerin PKK'ye bağlı olduğunu hatırlatarak, "Ne Genelkurmay ne de o bölgenin asli unsurlarının rızası alınmıştır. Bunun kanıtı Ezidi Ruhani Meclisi ve Şengal Meclisi'nin yayımlamış olduğu bildirilerdir” dedi.

Şengal'de yaşananların "kardeş kavgası” olduğu yorumlarına Umed Sabah şu yanıtı verdi: "Hayır bir kardeş kavgası değil. Sayın Başkan açıkça bu konudan endişe ettiğini belirtmiştir. Peşmergeye olayların büyümemesi için talimat da verdi.

Rojava Peşmergeleri Peşmerge Bakanlığı'na bağlı ve o çerçevede hareket ediyor ancak YBŞ ve başka başka isimlerdeki örgütler PKK'ye bağlı ve PKK'den emir alıp hareket ediyor. Başlarında birkaç Şengalli'nin olması onları meşru kılmıyor.”