Haşdi Şabi'nin gözü Kızılbaş Kakayi Kürtlerinde

Kerkük'ün Dakuk ilçesinde Şii Heşdi Şabi güçleri, ilçedeki Kızılbaş-Kakayi Kürtlerinden oluşan bir birlik kurmaya hazırlanıyor.

Haşdi Şabi'nin gözü Kızılbaş Kakayi Kürtlerinde

Kerkük'ün Dakuk ilçesinde Şii Heşdi Şabi güçleri, ilçedeki Kakayi Kürtlerinden oluşan bir birlik kurmaya hazırlanıyor.

Dakuk ilçesinde Heşdi Şabi Kakayi Kürtlerinden oluşan yeni bir birlik kurmaya hazırlanıyor ve şu ana kadar söz konusu birliğe katılmak için 600 kişi başvuruda bulundu.

Dakuk Asayiş Müdürü Pola Ahmed, "Heşdi Şabi'ye katılımlar va ancak bu katılımlar sadece maaştan dolayı yapılıyor” dedi.

Pola Ahmed, "Şu ana kadar söz konusu birlik oluşturulmadı. Fakat Tazehurmatu'da Heşdi Şabi'nin Sünni lerden oluşturduğu bir birlik mevcut. Arap, Kürt ve Türkmenlerden oluşan birliğe ait 200 kişi bölgeye yerleştirilmiş” diye konuştu.

Dakuk Asayiş Müdürü ayrıca Heşdi Şabi'nin Kerkük'te bin kişilik bir birlik oluşturduğunu ve içerisinde Arap, Türkmen ve Kürtlerin de bulunduğunu, maaş ve askeri rütbelerden dolayı diğer bölgelerde yaşayan Kürtlerin de bu birliğe katıldığını söyledi.

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Güçleri Kerkük Batı Cephesi Sorumlusu Kemal Kerkuki, Kürdistan topraklarında Heşdi Şabi'nin bulunmasını istemediklerini ve bu topraklarda onlara ihtiyaç olmadığını yenileyerek, "Onların kendi görevleri vardır gitsinler görevlerini yapsınlar, burada Peşmerge Güçleri'nden başka hiçbir gücün yeri yoktur” şeklinde konuştu.

Heşdi Şabi'ye Kürt gençlerinin katılımını doğrulayan Kemal Kerkuki, "Heşdi Şabi'nin bu topraklarda bulunmasına karşı susmak suçtur. Kürt gençlerinin ilerde Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığı önünde tehdit oluşturacak bu güce katılması engellenmelidir” uyarısında bulundu.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 24 Şubat 2015'te Peşmerge Bakanı'na bir mektup yazarak, Kürt illerinde Heşdi Şabi güçlerinin oluşmasına izin verilmemesini ve Kürt gençlerinin bu güçlere katılmasını engellemelerini iletmişti.