IŞİD, Baduş'u yeniden ele geçirdi

IŞİD'in, Musul kentinin kuzeybatısında stratejik öneme sahip Baduş bölgesini yeniden ele geçirdiği bildirildi.

IŞİD, Baduş'u yeniden ele geçirdi

Yüzbaşı Abdulaziz ed-Delimi, yaptığı açıklamada, IŞİD'in bomba yüklü üç araç, roket, havan topu ve ağır silahlarla Hamidat nahiyesinde büyük bir saldırı başlattığını belirterek, ordu birlikleri tarafından kurtarılan Baduş bölgesinin yaklaşık bir saat sonra yeniden örgüt militanlarının eline geçtiğini söyledi.

Delimi, koalisyon güçlerinin, IŞİD'in kontrolü altındaki bölgelerin ulaşım güzergahında yer alması nedeniyle stratejik öneme sahip Baduş'ta denetimin yeniden sağlanması için silahlı grupların mevzilerine yönelik hava saldırısı düzenlediğini aktardı.

Ordu birlikleri arasında ölen ve yaralananlar olduğunu dile getiren Delimi, çatışmaların gece de devam etmesi nedeniyle kayıplara ilişkin net bir bilgi verilemediğini ifade etti.

Bölgeden alev ve dumanlar yükseldiğini kaydeden Delimi, acilen takviye birlik gönderilmesi için merkezi komutanlığa çağrıda bulunulduğunu sözlerine ekledi.

IŞİD sağlık ve emniyet merkezleri ile okulları kundaklıyor

Orduya bağlı terörle mücadele birliklerinde görevli Yüzbaşı Halid Ali ise kentin doğusunda ordu birliklerinin geçen pazartesi günü bir kısmını örgütün elinden kurtardığı Musul El-Cedide Mahallesi'nde yer alan sağlık ve emniyet merkezleri ile okulların IŞİD tarafından kundaklandığı bilgisini paylaştı.

Ali, Musul'un batı kesiminde IŞİD'den kurtarılan yerlerde örgütün bombalı araçlarla saldırı düzenlediğini, bu bölgelerin yüzde 75'inden fazlasının altyapısında hasar oluştuğunu belirtti.

Musul operasyonu komutanlarından Korgeneral Abdulemir Reşid Yarallah ise yazılı açıklamasında, ordu birliklerinin Musul'un batısındaki Cemaliyye köyünde denetimi sağladığını duyurdu.

Musul'un doğu yakasında ocak ayı sonunda denetimi tamamen sağladığını bildiren Irak güçleri, 19 Şubat'ta kentin batı bölgelerinin IŞİD'den kurtarılması için operasyon başlatmıştı.

basnews