Kürdistan heyeti Washington'da

DAİŞ'e karşı mücadele uluslararası koalisyon dışişleri bakanları ve üst düzey yetkilileri, DAİŞ'e karşı mücadeledeki son durumu değerlendirmek için bugün Washington'da toplanıyor.

Kürdistan heyeti Washington'da

NATO yetkililerinin yanı sıra koalisyon içindeki tüm ülke yetkililerinin davet edildiği toplantıya Washington'da bulunan Kürdistan Başkanlık divanı Başkanı Fuad Hüseyin'de Kürdistan'ı temsilen katılacak.

Bugün başlayıp iki gün sürecek toplantıya 68 üye ülke temsilcisinin katılması beklenirken toplantıda DAİŞ'in işgal ettiği topraklardan çıkarılması sonrası batıya yönelebilecek tehditlerin bertaraf edilmesi ve DAİŞ'le mücadele kapsamında Kürdistan ve Irak'a desteğin devam etmesi konularının konuşulacağı bildiriliyor.

Toplantıyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 68 koalisyon üyesinin hepsinin toplantıya katılması nedeniyle bu toplantının önem arz ettiği belirtilmişti.

Toplantıda askeri ve ekonomik konuların yanı sıra kurtarılan bölgelerin kontrolü ve karşı söylem geliştirmek gibi hususların ele alınacağı kaydedilen açıklamada dışişleri bakanlarının son toplantısının, Temmuz 2016'da Washington'da düzenlendiği ve siyasi direktörler seviyesindeki toplantının ise 17 Kasım'da Berlin'de gerçekleştiği bilgisi de paylaşıldı.