IŞİD'in 3 lideri Musul'da öldürüldü

IŞİD liderlerinden El Emri'nin 13 Şubat, El Kiriaşi'nin 12 Ocak ve El Ceburi'nin de 4 Ocak'ta güdümlü hava saldırılarında öldürüldüğü açıklandı.

IŞİD'in 3 lideri Musul'da öldürüldü

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, ocak ve şubat aylarında Irak'ın Musul kenti civarında IŞİD örgütünün üç liderinin hava saldırılarında öldürüldüğünü teyit ettiklerini açıkladı.

Albay Dorrian, Savunma Bakanlığına (Pentagon) video konferans yöntemi ile bağlanarak Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yapılan operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Dorrian, IŞİD liderlerinden Haki İsmail Ahmet El Emri'nin 13 Şubat, Ebu Abbas El Kiriaşi'nin 12 Ocak ve Abdullah Süleymani El Ceburi'nin de 4 Ocak tarihinde düzenlenen güdümlü hava saldırılarında öldürüldüğünü kaydetti.

Ahmet El Emri'nin Irak El Kaidesi ile iribatlı olduğunu ve IŞİD'in Musul'daki güvenlik ağının yöneticilerinden olduğunu ifade eden Dorrian, "El Emri'nin ölümü IŞİD liderlerine uyguladığımız durağan bir baskının göstergesidir.” dedi.

Sözcü, Ebu Abbal El Kiriaşi'nin IŞİD'in bomba yüklü araçlarının koordinesinden sorumlu olduğunu ve Abdullah Süleymani El Ceburi'nin ise IŞİD'in Musul'daki uçaksavar ve hava savunma araçlarından sorumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Musul operasyonu kapsamında 450 ABD askerinin IŞİD'e karşı Irak ordusuna eğitim ve destek verdiğini ifade eden Dorrian, ABD'nin hava araçları kontrol personelinin de cepheye yakın bir alanda koalisyon uçakları ile hava saldırıları konusunda iletişim halinde olduklarını söyledi.