Peşmerge: Şii güçler savaş hazırlığında

Peşmerge, Şii Heşdi Şabi güçlerinin, Güney Kürdistan'ın Irak'la olan son sınır bölgesi Hemrin'e güç yığmasını "savaş hazırlığı” olarak değerlendiriyor. Heşdi Şabi, Hemrin bölgesinde İmam Veys ve Nefthane güzergahına 101 ve 115'inci Bedir taburlarını konuşlandırdı.

Peşmerge: Şii güçler savaş hazırlığında

Şii güç, bu konuşlanmanın nedenini "IŞİD'in saldırılarına karşı önlem” olarak belirtse de peşmerge, bu hareketliliğin kendilerine karşı bir savaş hazırlığı olduğunu ifade ediyor.

Şu ana kadar Güney Kürdistan'ın 6 bölgesine konuşlanan Heşdi Şabi güçleri, konuşlandığı bölgelerden bin 200 Kürt gencini kendi saflarına kattı.

Hemrin'in sınır bölgesinde 17 kilometrelik bir mesafeyi IŞİD'den önce Peşmerge Güçleri kontrol ediyordu ancak o bölgelerde artık Heşdi Şabi hakimiyet sağlamış durumda.

Rûdaw'a konuşan Peşmerge Güçleri 3'üncü Piyade Taburu Komutanı Albay Sirwan Muhammed, "Sözde IŞİD'den dolayı 2 tabur asker buraya yerleştirilmiş. IŞİD'in zaten burada küçük bir grupla varlık gösteriyor. Dolayısıyla bu denli büyük bir güce gerek yoktur. Biz bu hazırlığın peşmergeye karşı savaş için yapıldığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bedir Tugayları 110'ncu Tabur Komutanı Tuğgeneral Amir Mahmud, "Evet o bölgelere güçlerimizi konuşlandırdığımız doğru. Bütün Kürt bölgelerinde de güçlerimiz var ve amacımız bölgenin istikrarıdır” şeklinde konuştu.

Feyli Kürtlerden oluşan 110'uncu Tabur Komutanı Mahmud, "silahlarının namlusunu hiçbir zaman kendi milletlerine doğrultmayacaklarını ve bunun imkansız olduğunu” söyledi.