ABD'den İran'a 'Kürdistan Bölgesi'ne saldırılarını durdurma' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’ın son birkaç gündür Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarını kınadıklarını belirterek bir kez daha İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik füze ve dronlu saldırılarını durdurma çağrısını yineledi.

ABD'den İran'a 'Kürdistan Bölgesi'ne saldırılarını durdurma' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın yaptığı yazılı açıklamasında İran’ın son birkaç gündür Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarını kınayarak, "İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğüne yönelik hak ihlalleri ve 20 – 22 Kasım tarihleri arasında Irak ile Kürdistan Bölgesi'ne yönelik ölümcül saldırıları devam ediyor” ifadelerine yer verildi

Açıklamanın devamında, "ABD, Irak'ın toprak bütünlüğünün bu tekrarlanan ve utanmazca ihlalini şiddetle kınıyor. Ve İran'ı daha fazla tehdit ve şiddetten kaçınmaya çağırıyor" denildi.

İran ordusu 20 Kasım’da Erbil ve Süleymaniye’deki Rojhılat partilerine ait kampları dron ve füzelerle hedef almış, saldırılarda 2 Peşmerge yaşamını yitirmişti. Dün de İran Kerkük’ün Pirde ilçesindeki Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) karargahını bombaladı. Bombalamada herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Öte yandan İran Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpur, Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhılat partilerinin bulunduğu üslere ve kamplara yönelik yeni bir operasyon başlatıldığını açıkladı.