Prens Charles’ın Usame bin Ladin’in ailesinden 1 milyon sterlin aldığı ortaya çıktı

Galler Prensi Charles’ın, El-Kaide’nin kurucuları arasında yer alan Usame Bin Ladin’in ailesinin vakfı için yaptığı 1 milyon sterlin tutarındaki bağışı kabul ettiği ortaya çıktı.

Prens Charles’ın Usame bin Ladin’in ailesinden 1 milyon sterlin aldığı ortaya çıktı

Sunday Times gazetesinin haberine göre Prens Charles, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askerleri tarafından Pakistan’da 2011 yılında düzenlenen bir operasyonla öldürülen Usame Bin Ladin’in iki üvey kardeşinin 2013 yılında “Galler Prensliği Hayır Vakfı” (PWCF) için yaptığı bağışı kabul etti.

Sunday Times, çeşitli kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde Kraliyet Konutu (Clarence House) ve PWCF danışmanlarının olumsuz görüş bildirmesine rağmen bağış işleminin Prens tarafından onaylandığını yazdı.

Bununla birlikte haberin çıkmasının ardından bir açıklama yapan Clarence House, “PWCF tarafından kapsamlı durum tespitinin yapıldığına dair güvence verildiğini” belirterek, “parayı kabul etme kararının vakıf mütevelli heyetine ait olduğunu” bildirdi. Clarence House, Dışişleri Bakanlığı gibi diğer yetkili kurumlardan da konu ile ilgili güvence alındığını aktardı.

PWCF, merkezi İngiltere’de veya İngiliz Milletler Topluluğu’nda olan kar gütmeyen sivil toplum kuruluşlarına yardımlarıyla tanınıyor.

Usame Bin Ladin, öldürülene kadar ABD’nin “en fazla aranan terörist” listesinin başında yer alıyordu.

ABD, Usame Bin Ladin’i 11 Eylül 2001’de New York’ta meydan gelen ve yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının emrini veren kişi olarak ilan etmişti.

Prens Charles, geçen ay da vakfı için Katar’ın eski bir başbakanından içinde milyonlarca euro olan bir çantayı teslim almakla suçlanmıştı.