ABD’den Irak’a: Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü koruyun

Washington’da düzenlenen toplantılarda ABD’li üst düzey yetkililer Başbakan Sudani’den Kürdistan’dan petrol ihracatına başlanmasını, memur maaşlarının ödenmesini ve Kürdistan Bölgesi’nin statüsünün korunmasını talep etti. ABD’li yetkililer ayrıca Kürdistan seçimlerinin önemine dikkati çekti.

ABD’den Irak’a: Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü koruyun

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, beraberindeki heyet ile Washington’da üst düzey temaslarda bulundu. Sudani ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüştü, ardından Beyaz Saray’da Başkan Biden’la biraraya geldi. Sudani ayrıca Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Washington’a giden heyette Savunma Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Tuğgeneral Şivan Mazhar, Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dilan Gafur da Sudani’ye eşlik etti.

Görüşmelerde Kürdistan’dan petrol ihracatına başlanması, memur maaşları, Kürdistan Bölgesi dahil Irak’a yönelik saldırılar ve Kürdistan Bölgesi’ndeki seçimler de gündeme geldi.  

Pentagon'daki görüşmelerde Sudani ve Austin, "Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin hava sahasının dış tehditlerden korunmasına yönelik çabaları ele aldı.

Rûdaw’a konuşan Sefin Dizayi, “Erbil ve Kürdistan Bölgesi ABD için önemli. Kürdistan Bölgesi'nin, Irak'ın istikrarı da bölge ve ABD için önemlidir" dedi.

Sudani başkanlığındaki heyet Savunma Bakanı Lloyd Austin ile

ABD'nin Kürdistan Bölgesi'ne verdiği güvenlik desteği de Irak heyetinin Washington'la yaptığı görüşmelerin merkezinde yer aldı.

Pentagon Irak'la 550 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Bu kapsamda ayrılan fonun bir kısmı Peşmergelerin eğitimi için kullanılacak.

Tartışmalar güvenlik konularıyla sınırlı kalmadı. Kürdistan Bölgesi’nin statüsünün korunması, petrol ihracatına yeniden başlanması, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü ve ilişkilerin devamı konuları da gündeme geldi.

Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dilan Gafur, “Dışişleri Bakanı Blinken, Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatının yeniden başlaması çağrısında bulundu. Sudani, Blinken'e iki seçenek sundu. Bunlardan biri Irak bütçe yasasında değişikliğe gitmek ikincisi ise Kürdistan Bölgesi'nde yabancı şirketlerle yapılan petrol sözleşmelerini yenilemek” dedi.

Blinken’in Kürdistan Bölgesi'nin statüsünün korunması gerektiğine dikkati çektiğini belirten Gafur, Sudani’nin de Federal Mahkeme’nin kararları Kürdistan Bölgesi'nin statüsünü küçültmeyeceği konusunda güvence verdiğini söyledi.

Son iki yılda Irak Federal Yüksek Mahkemesi Kürdistan Bölgesi aleyhine birçok karar yayınladı. Kürdistan Bölgesi, kararları kendisine yönelik bir tehdit olarak değerlendiriyor. Bunlar arasında petrol ve doğalgaz yasasının yürürlükten kaldırılması, Kürdistan Bölgesi’ndeki bileşenlerin parlamentodaki kota temsiliyetinin sona erdirilmesi ve memur maaşlarının federal bankalar tarafından ödenmesini mecburi kılan kararlar yer alıyor.

Sudani başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Başkan Joe Biden ile Sudan arasındaki görüşmede Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler de ele alındı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Biden, Irak Başbakanı ve Kürdistan Bölgesi'ni, süregelen sorunların çözümüne yönelik çabalarından dolayı ve uzun vadeli bir anlaşmaya yaklaşmalarından dolayı tebrik etti.

Biden, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerini, Kürdistan Bölgesi çalışanlarına iki aylık ücretlerinin gönderilmesi yönünde yakın zamanda varılan anlaşmayı da olumlu karşıladı.

Kürdistan Parlamentosu seçimlerine ilişkin de konuşan Biden, Irak'ta demokrasinin güçlendirilmesine desteğini ifade ederek, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde özgür, adil ve şeffaf seçimleri desteklediğini belirtti.