Babacan ilkelerini açıkladı: İşte yeni partinin şifreleri…

Babacan ilkelerini açıkladı: İşte yeni partinin şifreleri…

Artı Gerçek'te kaleme aldığı yazısında diyalog yolları kapandığı için Kürt meselesinde ilerleme olmadığını söyleyen yazar Serkut Bozkurt, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiden kulisleri açıkladı. Ali Babacan'ın Yeni parti ve HDP arasında görüşme trafiğinin ciddi olacağını açıkladığını aktaran Bozkurt, yeni bir yol haritasının gündeme gelebileceğini söyledi. 

Serkut Bozkurt'un yazısından ilgili bölüm şu şekilde:

Recep Tayyip Erdoğan, 18 yıl sonra yaşadıklarını tekrar görüyor.
Rahmetli Necmettin Erbakan ile yollarını ayırıp, “Yenilikçi” diye AKP’yi kurduysa, şimdi aynısını Ali Babacan yapıyor. 18 yılda ne Erdoğan, ne de kullandığı dil değişti. Kendisi yapınca değişim, yenilik, aynısını başka siyasetçi yapınca, ihanet.
Neyse…
Gelelim Erdoğan’ın kabusu Abdullah Gül destekli Ali Babacan’a…
Ali Babacan 17 yıl hizmet ettiği partisinden geçen ay ayrılmıştı. Bayram öncesi yazılı bir açıklama yaptı.
Yazılı açıklamanın şifrelerine bakacağız.

YENİ PARTİLERDEN KULİSLER
Öncesinde kulis bilgiler.
İlki Ahmet Davutoğlu cephesinden.
Davutoğlu’nun kuracağı partinin tarihi belli değil.
Davutoğlu’na yakın isimlerden Selçuk Özdağ: Tarih vermek şu an için doğru değil. Sayın Davutoğlu ve arkadaşlarımız, çok kararlı şekilde çalışıyor” dedi.
Özdağ, tarih vermedi ama bence yıl sonuna kalmadan parti kurulur. İzlenimim o.
Ali Babacan’ın kuracağı partinin ise en erken 2019 yılının aralık ayı sonu.
Şu şerhi de katalım. Olası baskın seçim kararı çıkmazsa, bu tarihler konuşuluyor.
 

MEDYA BASKISI ARTACAK
AK troller, Babacan’ın kuracağı partiye saldırılarını arttırdı, daha da arttıracak.
Medya baskısını büyütecek.
Aralık ayı sonuna kadar Ali Babacan’ın partisine özellikle eski AKP’lilerin isminin katılacağını yazacaklar. Amaç, parti kurulmadan; “Bunlar eski AKP’li. Değişen bir şey olmaz” diyecekler.
Ki gerçekten de şu an mevcut aktif siyasette yer alan veya eski AKP’lilerden çok büyük bir talep var.
Tabii ki Erdoğan, bu parti içine de Truva Atları koymak isteyecek.
Gelelim Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün şifrelerle gizli yazılı açıklamasına:
Sanki etliye sütlüye karışmayan bir açıklama gibi, ama değil.
İçinde birçok partinin ittifak ortağı olarak yer vermediği HDP’ye çok net mesaj var.
Satır satır ilke olarak tarif edilen açıklamanın ayrıntılarına bakalım. Kulis bilgilerle birlikte tabii.

ERDOĞAN GİBİ KUTUPLAŞTIRMAYACAĞIZ

Ali Babacan: "En önemli çalışma ilkelerimizden birisi katılımcılık ilkesidir. Geçen ay yaptığım açıklamadan sonra çok sayıda vatandaşımız bu sürece katkı verme iradesini beyan etti, heyecan ve birikimleri ile çalışmalarımıza şimdiden değer katmaya başladı. Arzu ettiğimiz temsil gücü yüksek ve geniş kadroyu kısa bir zamanda oluşturmayı hedeflemekteyiz.
Yani…
İlk ilke, katılımcılık. Ayrıştırmayacağız, kutuplaştırmayacağız. “Eyy” demeyeceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ HDP İLE KONUŞACAĞIZ

Ali Babacan: Çoğulcu demokrasi ilkemizin gereği olarak bu süreç toplumumuzun her kesiminden gelecek öneriler açık olacaktır. Diyaloğu esas almak ve hep birlikte çalışmak zorundayız. Kapsayıcı çözümlere ancak bu şekilde ulaşabileceğimize inanıyoruz.”
Yani…
HDP ile görüşme trafiğimiz ciddi olacak. Diyalog yolları kapandığı için Kürt meselesinde ilerleme olmadı. Birlikte veya HDP’nin önerisiyle yeni bir yol haritası gündeme gelebilir.
Kesinlikle beraber çalışıp bu konuyu ele alacağız. Bu görüşme trafiği içinde, diğer partilerin de görüşlerine başvuracağız.
 

KÜRT OYLARINA TALİBİZ

Ali Babacan: Biz toplumumuzun hür, müreffeh, mutlu ve barış içinde yaşayan bir toplum olmasını istiyoruz. Halkımızın ve özellikle de gençlerimizin geleceğe umutla ve güvenle bakmalarını arzu ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmayı da siyasi ve toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

Başlatmış olduğumuz çalışmalarla ilgili önümüzdeki dönemde de kamuoyumuzu bilgilendirmeye devam edeceğiz. İnancımız odur ki, samimiyetle çalıştığımızda ve ortak aklın gereğini yaptığımızda ülkemizin çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Bu vesileyle, yaklaşmakta olan Kurban Bayramınızı kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum"

Yani…
Partimiz henüz kurulmadı ama göreceksiniz, toplumun her kesimine hitap edeceğiz. “Barış” dediği için tutuklanmayan kitlelerin oylarına talibiz.