HDP Cuma günü Adalet Bakanı ile görüşecek,

HDP'nin cezaevlerinde devam eden açlık grevlerini konuşmak için Cuma günü Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşeceği bildirildi.

HDP Cuma günü Adalet Bakanı ile görüşecek,

HDP'den yapılan açıklamada, HDP'li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ve İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder'in, Adalet Bakanlığı nezdindeki girişimleri sonucu, 3 Nisan 2017 Pazartesi günü için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile açlık grevi gündemli bir randevu kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Bu randevunun Adalet Bakanlığı tarafından Cuma gününe ertelendiği kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Yeni bir erteleme söz konusu olmazsa, bu görüşme Cuma günü gerçekleşecektir. Parti olarak başta devlet ve hükümet yetkilileri olmak üzere, herkesi bu sorunun evrensel insan hakları ve hukukun genel ilkeleri çerçevesinde çözümü için diyalog ve katkı sunmaya çağırıyoruz.

Temel insan hakları hiç bir 'Olağanüstü Hal' gerekçesiyle gasp edilemez. Dayanışma ve duyarlılık gösteren başta insan hakları örgütleri olmak üzere bütün demokratik kamuoyuna teşekkürlerimizi bildiriyoruz. HDP olarak hayatın bütün alanlarında olduğu gibi, bu alandaki hak ihlallerinin de kararlı takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. İnsan hayatı bakımından kritik eşiğe gelinen bu noktada herkesi meselenin çözümü için inisiyatif almaya davet ediyoruz."