Kurtulmuş'tan Ahmet Türk'ün çağrısına yanıt

Türkiye Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ahmet Türk'ün "Bizim de hatalarımız oldu... Adım atılırsa karşılık veririz" sözlerine yanıt verdi: "Biz Sayın Türk'ün bu sözlerinin çok daha yüksek sesle söylemesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Maalesef geç oldu."

Kurtulmuş'tan Ahmet Türk'ün çağrısına yanıt

Türkiye Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ahmet Türk'ün cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı açıklama ve çağrıya yanıt verdi. Sağlık sorunları nedeniyle tutuklu bulunduğu Elazığ Cezaevi'nden tahliye edilen Türk "Bizim de hatalarımız oldu ama tüm sorumluluğu bize yıkmak yanlış olur. Adım atılırsa karşılık veririz” demişti.

Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ahmet Türk'ün bu sözleriyle ilgili değerlendirmesi sorulduğunda şunları söyledi:

"Yıllardır HDP'lilere halkın oylarıyla seçilen bir partinin varlığının önemli olduğunu söyledik. Ama dönüp halka ihanet eden, silah kullanan bu terör örgütüne karşı 'Durun, biz sizinle beraber değiliz' deyin, terörle aranıza mesafe koyun dedik. Ne yazık ki HDP'deki bazı siyasetçiler bunu yapamadı. Kendilerine oy veren halkın iradesine ihanet etti. Biz Sayın Türk'ün bu sözlerinin çok daha yüksek sesle söylemesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Maalesef geç oldu. Acımasızca terör faaliyetlerini sürdüren örgütün diz çökmesinden başka hiçbir imkan elimizde kalmadı. Önce bertaraf edilmesi bütün 80 milyonun vazifesidir. Ondan sonrası vatandaşımızın hak hukukuyla ilgili bir husustur. Türkiye'nin demokratikleşmesi için hepimizin katkı sunması görevimizdir.”