Selvi: Suriyeli Peşmergeler ABD'nin özel operasyonuna katılacak

Hürriyet'in hükümete yakınlığıyla bilinen yazarı Abdülkadir Selvi, kısa süre içinde başlaması beklenen IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'ya yapılacak operasyonun detaylarını yazdı. Selvi'nin yazısında dikkat çeken bölüm ise ABD'nin Irak'tan gerçekleştireceği harekete Suriyeli Peşmergeler olarak adlandırdığı Rojava Peşmergelerinin de katılacağını dile getirmesiydi.

Selvi: Suriyeli Peşmergeler ABD'nin özel operasyonuna katılacak

Bugünkü yazısında Türkiye ve ABD'nin beklenen Rakka operasyonuna ilişkin farklı harekat planlarına yer veren Selvi, Ankara'nın ABD Başkanı Donald Trump'tan umudunu gitgide kestiğini ve bölgede yaşanan son gelişmeler karşısında operasyonun YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) aracılığıyla gerçekleştirileceğinin beklendiğini kaydetti.

Selvi, Ankara'ya yansıyan bilgilere göre ABD'nin Rakka operasyonunu iki koldan icra etmeyi planladığını duyurdu.

Buna göre harekatın bir kolu Rakka'ya doğru kuzeyden ve diğer kolu da sürpriz biçimde Irak cephesinden başlatılacak. Hürriyet yazarı, kuzey kolunu şöyle anlattı: "Menbiç'ten Rakka'ya doğru kuzeyden güneye doğru harekâta geçilecek. Buna göre, yüzde 70'ini YPG'nin kalan yüzde 30'unu ise Suriyeli yerel Arap güçlerin oluşturduğu SDG ile ABD Özel Kuvvetleri'nin operasyonu başlayacak. Menbiç'ten ABD Özel Kuvvetleri ile YPG'nin birlikte hareket etmesi planlanıyor.”

Ancak Selvi, asıl sürprizi Rakka operasyonundaki Irak cephesini oluşturduğunu belirterek, "Rakka'ya yönelik ikinci operasyonun ise eşzamanlı olarak Irak yönünden doğudan batıya doğru başlatılması planlanıyor. Operasyona ABD Özel Kuvvetler'e mensup 3 bin askerin katılması öngörülüyor” diye yazdı.

ABD askerlerini Erbil ya da Tel Afer Havaalanı'na indirileceğini belirten Selvi, şöyle devam etti: "Erbil'den Suriye sınırına olan hat problemli olabileceği için daha çok Tel Afer Havaalanı üzerinde duruluyor. Tel Afer Havaalanı Irak merkezi yönetiminin kontrolünde. Erbil ya da Tel Afer'e inen ABD Özel Kuvvetleri'nin Suriye'ye, Sincar hattı ve Rabia kapısı üzerinden girmesi bekleniyor. Irak'tan Rakka'ya giden Musul-Rabia karayolu DAEŞ'in kontrolünde olduğu ve terör örgütü tarafından mayınlandığı için operasyon birlikleri Rakka'ya kendi oluşturdukları güzergâhtan girecek.”

Selvi'nin aktardığına göre ABD askerlerine Irak cephesinde Suriyeli Peşmergeler eşlik edecek. "Rakka operasyonuna katılacak olan Suriye kökenli 4 bin 500 Peşmerge'ye Dohuk'tan askeri eğitim veriliyor” diyen Selvi, ABD planını şöyle özetledi: "Böylece Menbiç'ten ABD ve YPG, Erbil ya da Tel Afer'den ise ABD ve Peşmerge harekete geçip iki koldan Rakka operasyonunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Operasyona İncirlik'ten kalkacak olan ABD savaş uçakları yoğun hava bombardımanı ile destek verecek.”