Deyrezor’da ABD güçlerinin konuşlandığı bölgeye roketli saldırı

Suriye'nin doğusundaki Deyrezor’da ABD güçlerinin konuşlandığı Koniko gaz sahasının çevresine roket saldırısı düzenlendi.

Deyrezor’da ABD güçlerinin konuşlandığı bölgeye roketli saldırı

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Deyrezor'da İran destekli grupların varlık gösterdiği bölgelerden dün gece ve bugün öğle saatlerinde, ABD güçlerinin konuşlandığı Koniko gaz sahasının çevresine iki roket saldırısı gerçekleştirildi.

Saldırılarda gaz sahasında herhangi bir zayiat olmadı.

Dün, Deyrizor ilindeki Huyjet Kati bölgesinde İran Devrim Muhafızları Ordusu emrindeki yabancı gruplara yönelik hava saldırısı düzenlenmişti.

Sık sık hedef oluyor

Saldırıda aralarında Irak ve Afganistan kökenlilerin de olduğu 9 kişi ölmüş, 8’i yaralanmıştı.

Söz konusu saldırının İran Devrim Muhafızları Ordusu emrindeki yabancı grupların hedef alınmasından sonra gerçekleşmesi dikkati çekti.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrezor toprakları Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolünde, il merkezi ve diğer kırsal bölgeler ise Suriye yönetimi ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor.

Deyrezor’da ABD ile İran destekli grupların varlık gösterdikleri bölgeler ise son dönemde sık sık hedef alınıyor.

4 ABD askeri yaralanmıştı

Nitekim ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyondan 9 Nisan'da yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin doğusunda Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu bir üsse 7 Nisan'da düzenlenen roketli saldırıda 4 ABD askerinin yaralandığı belirtilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de söz konusu saldırıyı kimin düzenlendiğini henüz bilmediklerini ancak daha önceki saldırılarda olduğu gibi İran destekli örgütlerin saldırılarına benzediğini dile getirmişti.