Başkan Barzani, Şehit düşen Peşmerge sayısını açıkladı

Başkan Mesud Barzani, IŞİD ile mücadelede Şehit düşen ve yaralanan Peşmergelerin sayısını açıkladı.

Başkan Barzani, Şehit düşen Peşmerge sayısını açıkladı

Davos kentinde Şark el Evsad gazetesine konuşan Başkan Mesud Barzani, IŞİD saldırılarının başladığı tarihten bugüne kadar bin 668 Peşmerge'nin Şehit düştüğünü 9 bin 725 Peşmerge'nin de yaralandığını açıkladı.

Başkan Barzani, IŞİD ile savaşta 15 binin üzerinde ıŞİD üyesinin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Başkan Mesud Barzani, koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadelede Peşmerge'ye destek verdiğini, ancak Peşmerge'nin elinde çok az gelişmiş silah bulunmasına rağmen bu başarıyı elde ettiğini belirtti.

ABD ve Koalisyon ülkelerinin desteklerinin ve Irak ordusu ile Peşmergenin Musul operasyonunda işbirliği içinde hareket etmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Barzani, Peşmergeye yapılan silah yardımının gerekli düzeyde olmadığının altını çizdi.

ABD'nin yeni yönetimi ve Başkan Donald Trump ile iyi ilişkiler içinde olduklarını kaydeden Mesut Barzani, yeni yönetimden Kürdistan'a olan desteklerinin artarak devam ettirmelerini beklediğini açıkladı.

İran'ın Bağdat üzerindeki etkisinin çok fazla olduğunu belirten Barzani, Kürdistan olarak İran devleti ile ilişkilerin iyi olduğunu söyledi.

Araplar, Kürtler ile eşit şartlarda yaşamak istemiyor

Irak'ın bütün olarak kalmasının çok zor olduğunu vurgulayan Başkan Mesut Barzani, Arapların, Kürtlerle bir arada ve eşit şartlarda yaşamayı kabul etmediklerine dikkati çekti.

Suriye'nin bir daha eski haline dönmeyeceğini ifade eden Mesut Barzani, Suriye'de federalizmle ilgili soruya, Fırat'ın doğusu ile batısının ayrılacağını ve her bölgenin kendine has özelliklerden geçeceğini söyleyerek karşılık verdi. Barzani, Rusya'nın Suriye'de nasıl davranacağını ve ne söyleyeceğini iyi bildiğini belirtti.