ENKS 4. kongresinin sonuç bildirgesini açıkladı

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) 4. kongresinin sonuç bildirgesini açıkladı. Kongrenin 28 Kasım'da gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, siyasi program üzerinde çalışıldığı ifade edildi.

ENKS 4. kongresinin sonuç bildirgesini açıkladı

Sonuç bildirgesinde, "Belirlenen yerde kongremizin yapılmasına PYD'nin engellemelerine rağmen 4'üncü kongremizi “Birleşik, çok taraflı ve demokratik bir Suriye” sloganı ile çeşitli yerlerdeki toplantılarla gerçekleştirdik” denildi.

28 Kasım'da gerçekleştirildiği belirtilen  Kongre sonuç bildirgesinde, “Kongrenin belirlenen salonda yapılmasının yasaklanmasını kınıyoruz. Sürmekte olan krizin ve Suriye halkının siyasi çözüme ulaşmasını engelleyen trajedinin sorumlusu Suriye hükümetidir” denildi.

Bildirgede uluslararası toplum ve Suriye krizinin taraf ülkelerinin 2254 sayılı kararın uygulanmamasından sorumlu olduğu ifade edildi ayrıca; silahlı grupların Afrin, Girê Sipî ve Serê Kaniyê'de neden olduğu tüm halk ihlalleri ve demografik değişim kınandı.

Heyet Tahrir El Şam'ın Afrin'i işgalinin de kınadığı bildirgede, uluslararası toplumdan, Tahrir El Şam ve diğer silahlı grupları Afrin'den çıkararak, göç eden halkın evlerine geri dönmelerini sağlaması talep edildi. istedi.

ENKS kongresinin sonuç bildirgesinde, PYD de ‘otoriter yönetim’ ile suçlanarak kınandı, ayrıca Uluslararası Koalisyon’dan Türkiye'nin, Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik askeri operasyon tehditlerine son vermesi istendi.