İran, Emini'nin ölüm yıl dönümü öncesi Kürt kentlerine yoğun güvenlik gücü konuşlandırıldı

İran rejiminin Doğu Kürdistanlı Jina Emini'nin ölümünün birinci yıl dönümü öncesinde Doğu Kürdistan şehirlerine yoğun güvenlik gücü konuşlandırdığı bildirildi.

İran, Emini'nin ölüm yıl dönümü öncesi Kürt kentlerine yoğun güvenlik gücü konuşlandırıldı
Hengaw İnsan Hakları Örgütü, "son günlerde bir gözdağı atmosferi yaşandığını ve savaş hali ilan edildiğini" söyledi.
 
Görgü tanıkları, sosyal medya paylaşımları ve insan hakları grupları, İran güvenlik güçlerinin geçen yıl "ahlak polisinin" gözaltına aldığı sırada ölen 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Jina Amini'nin ölümünün birinci yıldönümü nedeniyle yapılması beklenen eylemlere karşı Amini'nin memleketinde konuşlandığını duyurdu.
 
İran İslam Cumhuriyeti'nin zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığı iddiasıyla gözaltına alınan Emini'nin 16 Eylül 2022'deki ölümü, İranlı yetkililere karşı son yılların en büyük muhalefet gösterisine dönüşmüş, aylarca süren hükümet karşıtı protestolara binlerce kişi katılmış, özellikle kadınlar ve gençler ön saflarda yer almış 40 yılı aşkın süredir devam eden İslam Cumhuriyeti'ne son verilmesi çağrısında bulunmuştu.
 
Hak örgütleri, güvenlik güçleri tarafından bastırılan ayaklanmalarda 71'i çocuk 500'den fazla kişinin öldüğünü, yüzlercesinin yaralandığını ve binlercesinin de tutuklandığını açıklamıştı.
 
'Sakkız'da yoğun güvenlik gücü varlığı'
 
Reuters haber ajansına konuşan İranlı bir aktivist, Emini'nin Doğu Kürdistan'da bulunan doğum yerine atıfta bulunarak, "Sakkız'da yoğun bir güvenlik gücü varlığı var" dedi.
 
Bir başka aktivist de küçük bir eylemci grubunun hükümet karşıtı sloganlar attıktan sonra hızla dağıldığını söyledi. İsimlerinin gizli kalması koşuluyla konuşan iki aktivist, Emini'nin ölüm yıldönümü yaklaşırken muhalefete yönelik artan baskılar nedeniyle hükümetin misilleme yapmasından korktuklarını belirttiler.
 
Sosyal medya paylaşımları, başta Kürdistan eyaleti olmak üzere çeşitli şehirlerde güvenlik güçlerinin konuşlandırıldığından bahsetti.
 
Doğu Kürdistan'daki insan hakları ihlallerini takip eden Norveç merkezli Hengaw örgütü yaptığı açıklamada, İran'ın batısındaki Kürt şehirlerininin bazılarında "son günlerde bir gözdağı atmosferi yaşandığını ve savaş hali ilan edildiğini" söyledi. Çok sayıda vatandaşın gözaltına alındığı belirtildi.
 
Hengaw, askeri personelin Sakkız'a bakan bir tepede konumlandığını ve bölge sakinlerinin şehrin üzerinde helikopter faaliyetlerinde artışa tanık olduklarını da ekledi. Sosyal medya paylaşımlarında Sakkız sakinleri, yetkililerin protestocuları izlemek ve tespit etmek için kentin etrafına yeni güvenlik kameraları yerleştirdiğini de aktardı.