Akar: Hafter Libya'dan kaçmış olabilir

Akar: Hafter Libya'dan kaçmış olabilir

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter'in başka bir ülkeye kaçmış olabileceğini söyledi.

Bakan Akar, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin Libya'da hukuki olarak askeri ve stratejik danışmanlık yaptığını ifade eden Akar, şunları söyledi:

"Hafter kendi başına bir güç olarak çıkmadı ortaya. Bir takım güçlerin kullandığı bir araç olarak bulunuyordu. Bunun geleceğini, kabiliyetini gördüler. Bu destek ortadan kalktıkça Hafter'in de orada kaybolacağı kesin.

Hatta teyide muhtaç bazı haberlere göre Hafter'in Libya dışında olduğu başka bir ülkede olduğu yönünde gelen haberler arasında yer alıyor"

Akar celp işlemlerine ilişkin, "182 bin gencimizin sevkleri, Sağlık Bakanlığı ile koordineli yapılacak testlerin ardından mümkün olacak" açıklamasında bulundu. 

Savunma Bakanı, yasak olmasına rağmen yapılan asker uğurlama töreninde Covid-19 bulaşma riskine işaret ederek, "Gençlerimize yakışmayan bazı manzaraları görüyoruz. Sağlıklı dönmeleri ve birliklerine teslim olmaları önemli" şeklinde konuştu.

TSK'nın Libya'daki askeri varlığına ilişkin Akar, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek verdiğini söyledi.

Akar, "En büyük güç haklı olmak, adalete uygun olmak. BM tarafından tanınan, Libya'nın tamamını temsil eden bir güçten bahsediyoruz. Bizim yaptıklarımız, çalışmalarımızın tamamı uluslararası hukuk temelinde gerçekleşmekte. BM'nin tanıdığı hükümetin devletimize yaptığımı bir davet var, bir mektup var Sarrac'ın" şeklinde konuştu.

Bakan, "Burada haksız olan, darbeci olan, hukuka sığmayan, aldığı gayri hukuki desteklerle Hafter'in başarılı olma ihtimali zaten yoktu" açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz hafta Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Libya Tobruk Temsiciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve LUO lideri Halife Hafter'in ortak bildirisinde delare edilen ateşkes çağrısına ilişkin Akar, şunları söyledi:

"Berlin'de çok yüksek düzeyli katılımla bu tartışıldı, belge ortaya çıkarıldı. Hafter tarafı Moskova'dan kaçtı,Cenevre'den kaçtı. Suni tedbirlerle varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Bunlar zaman kazanmaya dönük, samimi olmayan girişimlerdir. Bunların başarılı olmayacağına inanıyoruz. Sarrac haklı ve haklı olan güçlüdür. Libya'nın bir an önce birliğini sağlaması için biz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz"

Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos'ın "Türkiye ile savaşmaya hazırız" açıklamasını "dil sürçmesi" olarak değerlendiren Bakan Akar, şu sözleri kullandı:

"Yunanlıların Türkiye ile savaşmak isteyeceğini ben matematik olarak uygun olmadığını, doğru olmadığının altını çizmek istiyorum.

Biz Yunanistan ile Ege'de Kıbrıs'ta Trakya'da bütün sınırlarımızla iyi komşuluk ilişkilerine dayalı olarak, barışçıl yöntemlerle konuşmak suretiyle sorunlarımızı çözebileceğimize inanıyoruz"

indyturk.com