Danimarka'da Kuran ve Türk bayrağı yakıldı: Dışişleri bakanlığı kınadı

Danimarka'da Türkiye büyükleçiliği önünde gerçekleşen bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Danimarka'da Kuran ve Türk bayrağı yakıldı: Dışişleri bakanlığı kınadı

Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önüne gelen İslam'a karşı çıktıklarını belirten Vatanseverler Faaliyete Başlıyor adlı grup, Kuran'ı Kerim ve Türkiye bayrağı yaktı. Yerel medyaya yansıyan fotoğraflarda, Danimarka polisinin eyleme müdahale etmediği görüldü. Türkiye Dışişleri Bakalığı, bugün yaptığı açıklamada "Aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz" dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e ve Türk bayrağına yönelik yapılan saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e ve şanlı Bayrağımıza karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Nefret suçu teşkil eden bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz" ifadelerine yer verildi.

"Saldırıyı lanetliyoruz"

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Danimarka'da dün (24 Mart) akşamüstü kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e ve şanlı Bayrağımıza karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Nefret suçu teşkil eden bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz."

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında gerçekleştirilen bu eylem, İslam düşmanlığı, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının Avrupa'da her geçen gün daha da endişe verici seviyelere ulaştığını ve geçmişten ders alınmadığını bir kez daha açıkça göstermiştir. Bu eylemi en güçlü şekilde kınadığımız ve protesto ettiğimiz Danimarka makamlarına bildirilmiştir.

Danimarka makamlarını, bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya, toplumsal huzuru, barış içinde bir arada yaşama kültürünü hedef alan bu tür provokasyonların önlenmesi amacıyla somut tedbirler almaya çağırıyoruz.”